Cała prawda o kaliskich inwestycjach. 3 lata zmarnowanych szans

Cała prawda o kaliskich inwestycjach. 3 lata zmarnowanych szans

Inwestycje drogowe za ponad 17 mln złotych oddaliśmy w tym roku kaliszanom- chwalą się władze miasta, ale o terminach ich realizacji mówią już mniej chętnie. Okazuje się, że zdecydowana większość inwestycji ma duże albo bardzo duże opóźniania. Część z remontów niedawno skończonych zaplanował jeszcze Janusz Pęcherz, poprzedni prezydent Kalisza, a obecnej władzy udaje się je realizować dopiero w przedostatnim roku swojej kadencji. – Nie widzę rozwoju Kalisza, choć są do tego możliwości. Te 3 lata to czas straconych szans. – ocenia Janusz Pęcherz.  Wiceprezes Stowarzyszenia Samorządny Kalisz ocenia obecną sytuację miasta na łamach portalu faktykaliskie.pl

Władze Kalisza chyba pozazdrościły fety władzom Ostrowa Wielkopolskiego, bo po oficjalnym i hucznym otwarciu obwodnicy u naszych sąsiadów, prezydent Sapiński zorganizował własną konferencję, by pochwalić się swoimi sukcesami. W mniejszej skali, ale jednak.  – Inwestycje są różnego kalibru. Od wydawałoby się od niewielkiej inwestycji rzędu 350 tysięcy, czyli sygnalizacji świetlnej przy ul. Górnośląskiej/ Staszica, ale ważnej dla bezpieczeństwa mieszkańców. – wymieniał Grzegorz Sapiński.

Mroźna zima, nierzetelni wykonawcy, brak oferentów: wszystko na złość Miastu

Prezydent nie dodał, że tę inwestycję zapowiedziano w marcu 2016 roku, a jej oddanie miało nastąpić po 3- 4 miesiącach. Oddano ją dopiero miesiąc temu.

Prezydent mówił też o remoncie fragmentu ulicy Łódzkiej. Tu trzeba przypomnieć, że remont miał się zakończyć na 1 listopada 2016 roku. Oddanie było wielokrotnie przekładane. Ostatecznie budowlańcy zeszli z tego odcinka dopiero wiosną 2017. To jednak niewielkie opóźnienia, jeśli je porównać z kolejnymi inwestycjami, którymi szczyci się miasto.

Na konferencji prasowej prezydent Sapiński wspominał, że już 7 lat temu składał interpelację w sprawie konieczności remontu skrzyżowania przy zakonie Jezuitów. Remont skrzyżowania 3 Maja z ul. Warszawską zapisał w budżecie na 2015 rok jeszcze Janusz Pęcherz. Za obecnych władz Kalisza remont ruszył z rocznym opóźnieniem, a jak się już zaczął, to trwał o 5 miesięcy dłużej niż zakładano. Dlaczego? Tego prezydent Sapiński nie wyjaśnił dziennikarzom.

korki,ooOAqamgpHGXr7yLZJI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy pamiętamy paraliż miasta spowodowany remontem mostu Chopina

Niechlubnym rekordzistą kaliskich opóźnień jest remont mostu Chopina. Inwestycja była konieczna i została zaplanowana przez poprzednie władze miasta już w 2014 roku. Ruszyła dopiero dwa lata później. A jak już ruszyła… wszyscy pamiętamy  paraliż miasta. Firma remontowa nie wywiązywała się z terminów, ostatecznie remont przerwano. Zanim miasto znalazło nowego wykonawcę, mijały miesiące, a kaliszanie stali w korkach.

Inwestycje „unieważnione”

Z dużym opóźnieniem oddano też rondo w ulicy Stanczukowskiego.  Z Kilku miesięcznymi albo co najmniej kilku tygodniowymi opóźnieniami oddawano do użytku inne, mniejsze inwestycje: Remont ul. Kadeckiej, Browarnej czy Piekarskiej. Opóźnia się i drożeje o wiele milionów budowa trybuny Stadionu Miejskiego. Fontanna na placu Kilińskiego też będzie później niż planowano, a przetarg na remont i rewitalizację Baszty Dorotki unieważniono, bo jedyna oferta była za droga.

04.01.17_021oooaqamgphgxr7ylzji,qop-7WeanlrZqr7XV5Ka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miasto porwało się na remonty zimą. Władze Kalisza liczyły, że pogoda będzie im sprzyjać. Przeliczyły się, a przecież wiele osób ostrzegało przed takim zagrożeniem

 

Przetargi dotyczące różnych inwestycji unieważniano już wielokrotnie. Tak było z planami budowy zintegrowanego węzła przesiadkowego czy osławionej już ścieżki rowerowej w ulicy Śródmiejskiej.  – To nie jest kwestia inwestycji, a raczej pomalowania podłoża. – tak wiosną 2016 roku bagatelizował sprawę Grzegorz Sapiński.  Tego „malowania” nie udało się zrobić do dzisiaj.  Ścieżka rowerowa na Śródmiejskiej to inwestycja z Budżetu Obywatelskiego, z którego do realizacji czeka długa kolejka projektów. Wiadomo, że część z nich nigdy nie doczeka się spełnienia, inne z wieloletnim opóźnieniem. Jak Park Linowy z edycji 2014 – wybudowany 3 lata od głosowania kaliszan w ramach FO.

„Nie widzę rozwoju Kalisza”

Były prezydent Kalisza i wiceprezes Stowarzyszenia Samorządny Kalisz ocenia, że opóźnienia w inwestycjach i problemy w postępowaniach przetargowych wynikają z złej polityki kadrowej. Obecna władza pozbyła się wielu wykwalifikowanych urzędników, a otoczyła się zaprzyjaźnionymi, ale niedoświadczonymi pracownikami. O katastrofalnych skutkach takiego postępowania Janusz Pęcherz ostrzegał już w 2015 roku. – Ludzie są najważniejsi w urzędzie i jeżeli mamy dobrze przygotowaną kadrę, to ona jest w stanie dobrze obliczyć np. przetarg. Jeżeli oszacujemy, że mamy 5 mln, a inwestycja kosztowałaby 7 mln, to później mamy nierozstrzygnięty przetarg, bo nie mamy w budżecie określonej sumy pieniędzy. Oczywiście w inwestycjach może się pojawić problem, że oferent chce wygrać przetarg i zaniża cenę, a później ma problemy, no ale różnego rodzaju problemy nie mogą być w każdej inwestycji. Bo gdyby mówić o jednym takim przypadku, ale w mieście mamy prawie  z każdą inwestycją jakieś problemy. – mówi Janusz Pęcherz.

151_3,ooOAqamgpHGXr7yLZJI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielu okazji do świętowania nie ma, dlatego warto pokazać się dziennikarzom przy czymkolwiek. Tu uroczyste oddanie 165 metrów ulicy Asnyka

 

O większości inwestycji można by powiedzieć lepiej późno niż wcale. Jednak ani ich ranga ani terminy realizacji nie wpływają na realny rozwój miasta- mówi były prezydent Kalisza. – My w ostatnim roku naszej kadencji zrobiliśmy inwestycję w pół roku, która kosztowała 30 mln zł. Teraz Miasto chwali się inwestycjami drobnymi, które w sumie kosztują ponad 17 mln zł. To nie pokazuje wcale, że następuje rozwój miasta.  To są drobne rzeczy, mało tego, one są wszystkie spóźnione. Gdybyśmy je robili tak jak to wynika z harmonogramów, to moglibyśmy po kolei oddawać kolejne inwestycje i mówić, że robimy coś nowego. A teraz nagle mówimy o inwestycjach, które powinny być zrobione w 2015 i 2016 roku. – mówi Janusz Pęcherz.

 „Nie potrafimy mądrze wydawać pieniędzy”

Były prezydent przyjrzał się też kondycji finansowej miasta, o której Grzegorz Sapiński mówi w samych superlatywach. Do budżetu kaliszanie wpłacają coraz więcej, bo po prostu społeczeństwo się bogaci, ale władze Kalisza nie potrafią dobrze tej sytuacji wykorzystać.

Prezydent miasta ma bardzo mały wpływ na to ile podatku wpływa do budżetu. Robią to przedsiębiorcy i zwykli ludzie. Ten wzrost jest widoczny w całej Polsce, a rząd się chwali, że ma doskonałą sytuację finansową. Problem leży gdzie indziej. Kiedyś powiedziałem, że gdybym przez dwa lata nie zrobił żadnej inwestycji, to nie mamy żadnego zadłużenia. Także dobra sytuacja finansowa wynika również z tego, że nie realizujemy szeregu inwestycji. Stąd jest nadwyżka. To jest żaden sukces, bo powinniśmy jak najlepiej wykorzystać ten dobry okres finansowy, bo on się też kiedyś skończy. Powinniśmy maksymalnie inwestować, bo wtedy rozwijamy miasto. – podsumowuje Janusz Pęcherz.

Na razie, w trzecim roku kadencji ekipa Grzegorza Sapińskiego  inwestycjami, które można nazwać przełomowymi w rozwoju miasta pochwalić się nie może. Przyszły rok minie pod znakiem przedwyborczej walki, a taka atmosfera na pewno nie będzie sprzyjać spokojnej pracy. Całą kadencję kaliszanie ocenią jesienią przyszłego roku.

źródło: faktykaliskie.pl

Na portalu faktykaliskie.pl dostępna jest też ankieta z pytaniem: Czy jesteś zadowolony z liczby, skali i terminów oddania inwestycji w Kaliszu? W ankiecie udział biorą kaliszanie. Na razie ponad 80% głosujących zaznacza odpowiedź „NIE”.

Władza przy okazji kontrapasa ośmiesza siebie i miasto. Samorządny Kalisz apeluje!

Władza przy okazji kontrapasa ośmiesza siebie i miasto. Samorządny…

Ośmieszyli i zniekształcili idee udogodnień dla rowerzystów w Śródmieściu, ośmieszają też sami siebie, a przy okazji nasze miasto.  Grupa kaliskich polityków z ekipą Grzegorza Sapińskiego na czele buduje kawałek ścieżki rowerowej przez całą kadencję i w dodatku w najgorszej z […]

więcej Władza przy okazji kontrapasa ośmiesza siebie i miasto. Samorządny Kalisz apeluje!
Nie pozwólmy ośmieszyć inicjatywy poszerzenia granic Kalisza

Nie pozwólmy ośmieszyć inicjatywy poszerzenia granic Kalisza

Pomysł poszerzenia granic Kalisza jest dobry, a jego realizacja konieczna, jeśli poważnie myślimy o rozwoju miasta.   Nie można jednak dopuścić, by tę inicjatywę ośmieszyć. A takie ryzyko jest duże. Nieprzemyślany falstart władz Kalisza z dominacją terytorialną, obraca się przeciwko idei […]

więcej Nie pozwólmy ośmieszyć inicjatywy poszerzenia granic Kalisza
Wigilijne spotkanie Samorządnego Kalisza i przyjaciół ZDJĘCIA

Wigilijne spotkanie Samorządnego Kalisza i przyjaciół ZDJĘCIA

To było spotkanie wigilijne, przy okazji którego członkowie Samorządnego Kalisza omawiali plan na przyszłoroczne wybory samorządowe. W spotkaniu uczestniczyło też kierownictwo stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza, które w poprzedniej kadencji współtworzyło koalicję z Samorządnym, a teraz współpracuje m.in. przy działalności charytatywnej. […]

więcej Wigilijne spotkanie Samorządnego Kalisza i przyjaciół ZDJĘCIA
Po raz szósty przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę

Po raz szósty przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę

Paczki dla potrzebujących przygotowywały osoby prywatne, indywidualne, ale też firmy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. Po raz szósty do akcji Szlachetna Paczka włączyli się członkowie i sympatycy stowarzyszenia Samorządny Kalisz i Fundacji Klucz. Tym razem działacze Samorządnego Kalisza i Fundacji […]

więcej Po raz szósty przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę
Będziemy startować w wyborach. Na listach doświadczeni samorządowcy i ambitni młodzi kaliszanie

Będziemy startować w wyborach. Na listach doświadczeni samorządowcy i…

- Będziemy wiązać siły, ale będą to siły samorządowe i obywatelskie, na pewno nie partyjne. – mówi Andrzej Rogowski. Prezes Stowarzyszenia Samorządny Kalisz przedstawił stanowisko wypracowane przez Zarząd organizacji związane z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Stowarzyszenie zapowiada wystawienie list wyborczych, a […]

więcej Będziemy startować w wyborach. Na listach doświadczeni samorządowcy i ambitni młodzi kaliszanie