Express „z odnowionym Głównym Rynkiem do wyborów” pędzi ślepym torem

Express „z odnowionym Głównym Rynkiem do wyborów” pędzi ślepym torem

Po trzyletnim letargu ktoś się w końcu przebudził, zerknął w kalendarz i bije na alarm: Za rok wybory, a my z dziurą w rynku! Ekipa Grzegorza Sapińskiego zapowiada ekspresowe tempo prac nad modernizacją kaliskiego rynku. Express o nazwie „z nowym Głównym Rynkiem do wyborów” pędzi, rozjeżdża bezlitośnie obietnice z wyborczej ulotki Grzegorza Sapińskiego i omija konsultacje społeczne i kontrowersje wokół studni.   Z tym poszło łatwo. Trudniej może być z pozyskaniem finansowania na rewitalizację i prowadzeniem prac zimą, bo jak wiadomo, może być ona mroźna.  Oby szaleńczy pośpiech nie wykoleił całej tej załogi, a Kalisza nie pozostawił z rozkopanym rynkiem i nieprzemyślaną inwestycją.

 

Rewitalizacja Głównego Rynku ma się rozpocząć jeszcze tej jesieni, a zakończyć wiosną 2018 roku.  Jest koniec  sierpnia. Patrząc w kalendarz, i to bardzo optymistycznie, widzimy, że na prace budowlane aura da nam nie więcej niż 6 miesięcy. Nie wiadomo jeszcze jak ma wyglądać i przebiegać remont rynku, ale wiadomo, że materia ta jest bardzo ryzykownym terenem. Każde historyczne znalezisko może wstrzymać prace. A przecież rynek jest usiany takimi niespodziankami.

Zanim w powierzchnię ratuszowego placu wbiją pierwszą łopatę, urzędników czeka długa droga procedur. Na razie trwa dopiero opracowywanie projektu nowego zagospodarowania Głównego Rynku. Później będą przetargi, a te, jak pokazują wcześniejsze inwestycje, mogą się ciągnąć tygodniami, a zakończyć brakiem wykonawcy.

I najważniejsze: finansowanie. Remont rynku ma kosztować nawet 9 mln zł. W tegorocznym budżecie zabezpieczono na ten cel tylko 2 mln. Reszta ma pochodzić ze środków „zewnętrznych”.

 

„To mieszkańcy wybiorą najlepsze konkursowe koncepcje” Pamiętacie tę obietnicę? 

 

Grzegorz Sapiński ignoruje opinie części kaliszan nt. wyeksponowania studni i likwidacji klombu, robi to wbrew swoim obietnicom wyborczym.   W 2014 roku Grzegorz Sapiński obiecywał: Tym razem nie wygrają znajomości – to mieszkańcy wybiorą najlepsze konkursowe koncepcje! Ktoś dał Wam do wyboru jakieś koncepcje? Ktoś jakąś widział?

 

Prezydent zapowiada jednak, że „będziemy zadowoleni” i może dobrze, że w końcu zdobył się na konkretną i odważną decyzję. Odpowiedzialność bierze na siebie, bo tak przystało na włodarza 100- tysięcznego miasta. Odważny i ambitny prezydent?

 

Doświadczenia niepokoją

 

Niestety, doświadczenia kaliszan ostatnich trzech lat każą te decyzje ocenić raczej jako przedwyborczy akt desperacji i postawienie wszystkiego na jedną kartę, a nie jako trudny, ale przemyślany projekt.

Widzieliśmy jak ekipa Grzegorza Sapińskiego „poradziła” sobie z problemami na moście Chopina, w jakich terminach oddawano rondo na Korczaku czy remont skrzyżowania 3 Maja z Warszawską.  A od 2014 roku urząd maluje kontrapas dla rowerzystów w ulicy Śródmiejskiej. Do dziś tego nie zrobili.

Spójrzmy jeszcze na przedsięwzięcie charakterem najbardziej zbliżone do remontu rynku: inwestycja na Placu Kilińskiego. Trwa tam budowa fontanny i wymiana nawierzchni wokół. Podobne przecież prace będą prowadzone na ratuszowym placu.

Budowlańcy przy Kilińskiego mają idealne warunki: teren jest odgrodzony od reszty miasta, nie ma tam kolizji z ruchem pieszych czy samochodowym.  I co najważniejsze: nie ma tam historycznych niespodzianek, a inwestycja przeprowadzana jest w idealnej pogodzie. Prace trwają tam już pół roku (wcześniej wielomiesięczne przygotowania projektu i procedura przetargowa). Inwestycja na rynku będzie wielokrotnie większa, bardziej skomplikowana i na jej realizację też przeznaczono pół roku, wliczając w ten czas poszukiwanie finansowania i rozstrzyganie przetargów. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku do urn wyborczych będziemy przedzierać się przez rozkopany rynek, o ile w ogóle do tego czasu pierwsza łopata zostanie wbita w płyty historycznego serca Miasta.

Władza przy okazji kontrapasa ośmiesza siebie i miasto. Samorządny Kalisz apeluje!

Władza przy okazji kontrapasa ośmiesza siebie i miasto. Samorządny…

Ośmieszyli i zniekształcili idee udogodnień dla rowerzystów w Śródmieściu, ośmieszają też sami siebie, a przy okazji nasze miasto.  Grupa kaliskich polityków z ekipą Grzegorza Sapińskiego na czele buduje kawałek ścieżki rowerowej przez całą kadencję i w dodatku w najgorszej z […]

więcej Władza przy okazji kontrapasa ośmiesza siebie i miasto. Samorządny Kalisz apeluje!
Nie pozwólmy ośmieszyć inicjatywy poszerzenia granic Kalisza

Nie pozwólmy ośmieszyć inicjatywy poszerzenia granic Kalisza

Pomysł poszerzenia granic Kalisza jest dobry, a jego realizacja konieczna, jeśli poważnie myślimy o rozwoju miasta.   Nie można jednak dopuścić, by tę inicjatywę ośmieszyć. A takie ryzyko jest duże. Nieprzemyślany falstart władz Kalisza z dominacją terytorialną, obraca się przeciwko idei […]

więcej Nie pozwólmy ośmieszyć inicjatywy poszerzenia granic Kalisza
Wigilijne spotkanie Samorządnego Kalisza i przyjaciół ZDJĘCIA

Wigilijne spotkanie Samorządnego Kalisza i przyjaciół ZDJĘCIA

To było spotkanie wigilijne, przy okazji którego członkowie Samorządnego Kalisza omawiali plan na przyszłoroczne wybory samorządowe. W spotkaniu uczestniczyło też kierownictwo stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza, które w poprzedniej kadencji współtworzyło koalicję z Samorządnym, a teraz współpracuje m.in. przy działalności charytatywnej. […]

więcej Wigilijne spotkanie Samorządnego Kalisza i przyjaciół ZDJĘCIA
Po raz szósty przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę

Po raz szósty przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę

Paczki dla potrzebujących przygotowywały osoby prywatne, indywidualne, ale też firmy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. Po raz szósty do akcji Szlachetna Paczka włączyli się członkowie i sympatycy stowarzyszenia Samorządny Kalisz i Fundacji Klucz. Tym razem działacze Samorządnego Kalisza i Fundacji […]

więcej Po raz szósty przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę
Będziemy startować w wyborach. Na listach doświadczeni samorządowcy i ambitni młodzi kaliszanie

Będziemy startować w wyborach. Na listach doświadczeni samorządowcy i…

- Będziemy wiązać siły, ale będą to siły samorządowe i obywatelskie, na pewno nie partyjne. – mówi Andrzej Rogowski. Prezes Stowarzyszenia Samorządny Kalisz przedstawił stanowisko wypracowane przez Zarząd organizacji związane z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Stowarzyszenie zapowiada wystawienie list wyborczych, a […]

więcej Będziemy startować w wyborach. Na listach doświadczeni samorządowcy i ambitni młodzi kaliszanie