Region idzie do przodu, a prezydent Kalisza drepcze w politycznym bajorku

Region idzie do przodu, a prezydent Kalisza drepcze w politycznym bajorku

W ostatnich miesiącach głośno w mediach o przełomowych wydarzeniach w naszym regionie. Słyszymy o ogromnych inwestycjach w sąsiednich miastach: oddanie obwodnicy w Ostrowie Wielkopolskim, oddanie obwodnicy w Jarocinie czy zapowiedź budowy nowego więzienia w niewielkiej gminie Żelazków. Ta ogromna inwestycja za 250 mln złotych znacząco wpłynie na rozwój Żelazkowa. O Kaliszu ostatnio też głośno. Prezydent Sapiński pojawił się na konferencji prasowej w Sejmie. Pokazywany był m.in. przez TVN 24. Podpisywał jakiś ważny dla miasta kontrakt? Udało mu się pozyskać jakąś inwestycję? Nie. Prezydent zatroszczył się o swoją nową polityczną przyszłość.

Świat idzie do przodu. Również ten najbliższy naszych granic. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak ostatnią kadencję będą wspominać mieszkańcy Ostrowa, Jarocina czy Żelazkowa. Inwestycje za ogromne pieniądze albo już zrealizowane albo planowane, realnie zmieniają te miejsca i pchają je do przodu. Kalisz drepcze w miejscu. Gdy u nas cała energia miasta idzie w bezowocną dotychczas dyskusję nad tym czy zakopać starą studnię czy ją odkryć, czy chcemy obwodnicę blisko czy daleko, w ościennych miejscowościach po prostu się pracuje i dokonuje się wielki krok na przód. To smutne, ale kaliszanie już się chyba przyzwyczaili do tego, że remont kawałka ulicy to inwestycja, a prezentacja niezrozumiałego logo to strategia promocji i wizjonerski majstersztyk.

Inwestycje i działania na miarę obecnych władz Kalisza. Ale na pewno nie na miarę stutysięcznego miasta, drugiego, co do wielkości w Wielkopolsce.

Gdy władze Kalisza wpatrują się w rozkopaną dziurę na Rynku, być może z nadzieją na olśnienie, wójt sąsiedniej gminy przyjeżdża do nas, by pochwalić się ogromną inwestycją, wydartą nam sprzed nosa! To w gminie Żelazków będzie budowane nowe więzienie za 250 mln złotych!

wsj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wójt Żelazkowa w Kaliszu lśni w blasku fleszy. Właśnie ogłasza największą w historii gminy inwestycję

Wójt Jakubowski, który często jest obiektem drwin, a co najmniej dwuznacznych komentarzy, okazał się na tyle skuteczny, że zagwarantował gminie taką inwestycję, a przy tym rozwój infrastruktury drogowej, postawienie budynków mieszkalnych i pierwszeństwo zatrudnienia w służbie więziennej mieszkańcom swojej gminy. A przecież w starym więzieniu na kaliskim Tyńcu pracowali głównie kaliszanie.

Nam dziś pozostaje zdezelowane zamczysko i kolejne utracone nadzieje. Nowej inwestycji w Żelazkowie patronuje posłanka Joanna Lichocka z PiS-u. Z partii, do której prezydent Sapiński tak się przez lata wdzięczył.

A gdzie był w tym czasie Grzegorz Sapiński? Gdy posłanka Lichocka z wójtem Jakubowskim ogłaszali plany budowy więzienia poza granicami Kalisza, nasz prezydent w tym samym tygodniu pojawił się w Sejmie, był nawet pokazany w TVN 24.

gowin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezydent Sapiński i jego nowe polityczne towarzystwo. Co z tego mają kaliszanie?

Załatwiał tam jakieś ważne dla miasta interesy? Nie. Załatwiał interes dla siebie. Razem z wicepremierem Jarosławem Gowinem będzie zakładał… nową partię. Który to już raz zmienia polityczne barwy? Spójrzmy w kalendarium.

026

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętacie jeszcze Grzegorza Sapińskiego jako działacza PO?

2013- Grzegorz Sapiński konfliktuje się z kompanami z Platformy Obywatelskiej i zostaje z niej usunięty

2014 – Grzegorz Sapiński startuje na prezydenta Kalisza z ramienia Stowarzyszenia Wspólny Kalisz

2016 – Grzegorz Sapiński konfliktuje się z kompanami z Wspólnego Kalisza, stowarzyszenie praktycznie przestaje istnieć

2017 – Grzegorz Sapiński znajduje sobie nowe miejsce dla siebie w stowarzyszeniu Bezpartyjni

2017- by za moment, wbrew idei Bezpartyjnych, tworzyć… partię z Jarosławem Gowinem

 

Zmian poglądów i politycznego sposobu na siebie nikomu nie można zabronić. Ale jeśli ktoś w zaledwie 4 lata konfliktuje się z tyloma środowiskami, a jego polityczna niestałość razi w oczy, to nawet ostatni najwierniejsi zwolennicy spytają w końcu czy coś jest nie tak z porzuconym przez niego ugrupowaniem czy może jednak z nim?

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy pamiętają, jak zakończyła się ta polityczna przyjaźń

Nie warto by na polityczną niedojrzałość zwracać uwagi, gdyby nie szkodziła ona miastu. Prezydent Sapiński- człowiek, o tak rozległych politycznych znajomościach nie potrafił skutecznie doprowadzić do pozyskania 80 mln złotych na budowę obwodnicy Kalisza, to za jego rządów przeszło nam koło nosa 20 mln na rewitalizację Parku Miejskiego, podobnie 3,7 mln na modelową rewitalizację Śródmieścia, a o kilka milionów ze „schetynówek” na remont ul. św. Michała bezskutecznie ubiega się chyba już całą kadencję.

Polityczne konflikty prezydenta to nie tylko jego prywatna sprawa. Tajemnicą poliszynela jest, że stosunki na linii prezydent Sapiński – Zarząd Województwa są, mówiąc delikatnie, chłodne. Czy w takiej atmosferze możemy liczyć na przychylne spojrzenie podczas podziału środków marszałkowskich? Swój szkodzący miastu ślad pozostawia też przygoda Grzegorza Sapińskiego ze Wspólnym Kaliszem. Jego wierny kompan, Marcin Andrzejewskim sądzi się z miastem o 50 tys. zł. Oczywiście, jeśli sąd przyzna mu rację, to nie prezydent Sapiński wypłaci z prywatnych pieniędzy byłemu specjaliście od promocji, a wszyscy kaliszanie.

Taki to interes dla miasta przyniosły nam polityczne aspiracje naszego prezydenta. Niestety, Kalisz na tle innych samorządów regionu staje się nie tylko inwestycyjną depresją, ale i miejscem niepoważnych i niedojrzałych politycznie ludzi.

Fot. faktykaliskie.pl, TW/Jaroslaw_Gowin, Archiwum Państwowe w Kaliszu

Władza przy okazji kontrapasa ośmiesza siebie i miasto. Samorządny Kalisz apeluje!

Władza przy okazji kontrapasa ośmiesza siebie i miasto. Samorządny…

Ośmieszyli i zniekształcili idee udogodnień dla rowerzystów w Śródmieściu, ośmieszają też sami siebie, a przy okazji nasze miasto.  Grupa kaliskich polityków z ekipą Grzegorza Sapińskiego na czele buduje kawałek ścieżki rowerowej przez całą kadencję i w dodatku w najgorszej z […]

więcej Władza przy okazji kontrapasa ośmiesza siebie i miasto. Samorządny Kalisz apeluje!
Nie pozwólmy ośmieszyć inicjatywy poszerzenia granic Kalisza

Nie pozwólmy ośmieszyć inicjatywy poszerzenia granic Kalisza

Pomysł poszerzenia granic Kalisza jest dobry, a jego realizacja konieczna, jeśli poważnie myślimy o rozwoju miasta.   Nie można jednak dopuścić, by tę inicjatywę ośmieszyć. A takie ryzyko jest duże. Nieprzemyślany falstart władz Kalisza z dominacją terytorialną, obraca się przeciwko idei […]

więcej Nie pozwólmy ośmieszyć inicjatywy poszerzenia granic Kalisza
Wigilijne spotkanie Samorządnego Kalisza i przyjaciół ZDJĘCIA

Wigilijne spotkanie Samorządnego Kalisza i przyjaciół ZDJĘCIA

To było spotkanie wigilijne, przy okazji którego członkowie Samorządnego Kalisza omawiali plan na przyszłoroczne wybory samorządowe. W spotkaniu uczestniczyło też kierownictwo stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza, które w poprzedniej kadencji współtworzyło koalicję z Samorządnym, a teraz współpracuje m.in. przy działalności charytatywnej. […]

więcej Wigilijne spotkanie Samorządnego Kalisza i przyjaciół ZDJĘCIA
Po raz szósty przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę

Po raz szósty przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę

Paczki dla potrzebujących przygotowywały osoby prywatne, indywidualne, ale też firmy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. Po raz szósty do akcji Szlachetna Paczka włączyli się członkowie i sympatycy stowarzyszenia Samorządny Kalisz i Fundacji Klucz. Tym razem działacze Samorządnego Kalisza i Fundacji […]

więcej Po raz szósty przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę
Będziemy startować w wyborach. Na listach doświadczeni samorządowcy i ambitni młodzi kaliszanie

Będziemy startować w wyborach. Na listach doświadczeni samorządowcy i…

- Będziemy wiązać siły, ale będą to siły samorządowe i obywatelskie, na pewno nie partyjne. – mówi Andrzej Rogowski. Prezes Stowarzyszenia Samorządny Kalisz przedstawił stanowisko wypracowane przez Zarząd organizacji związane z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Stowarzyszenie zapowiada wystawienie list wyborczych, a […]

więcej Będziemy startować w wyborach. Na listach doświadczeni samorządowcy i ambitni młodzi kaliszanie